Gubaidulina, Sofia - Canticle of the Sun - Kremer, Gidon (violin)
4 AV 5 MÖJLIGA I BETYG I DGAENS NYHETER4 AV 5 MÖJLIGA I BETYG I GÖTEBORGS-POSTEN"Sofia Gubaidulina kräver mycket av sina åhörare, men också av sina musiker. I "Canticle of the sun", som skrevs för Mstislav Rostropovitj, ombeds cellisten inledningsvis att pressa instrumentet till det yttersta, med spel bakom bryggan etcetera. När möjligheterna uttömts ombeds solisten att gå loss på en bastrumma och använda basstråke på en flexaton, för att till slut tillåtas återvända till sitt invanda medium. Det låter som effektsökeri, och det är det också, men inramningen är allt annat än jippobetonad. Kören är inplacerad som i ett grekiskt drama, om än med Franciscus text som grund. "The lyre of Orpheus" är lika långsamt och intensivt, men inte lika verkningsfullt, trots häpnadsväckande avsnitt."
(Dagens Nyheter)
"Texterna till Sofia Gubaidulinas The Canticle of the sun för cello, kammarkör, slagverk och celesta - komponerat 1997 för cellisten Mstislav Rostropovitjs 70-årsdag - är skrivna av Fransiscus av Assisi. "I mötet med dessa heliga texter får musiken inga omständigheter bli överdrivet raffinerad, pråligt komplicerad eller onödigt belastad", skriver Gubaidulina själv i en kommentar. På denna inspelning framförs cellostämman av Nicolas Altstaedt, och det som utmärker tolkningen är just en återhållsamhet i uttrycket. Det är fragmenten av ett skeende som återges, med solen och månen och de fyra elementen som glimtar av skapelsens förunderlighet, och kontemplationen ligger i det enkla, i det lilla. På skivan återfinns också stycket The Lyre of Orpheus, för violin, slagverk och stråkorkester från 2006, förnämligt framfört av violinisten Gidon Kremer och Kremerata Baltica."
(Göteborgs-Posten)
The Lyre of OrpheusGidon Kremer: violin; Marta Sudraba: violoncello
Kremerata Baltica
The Canticle of the SunNicolas Altstaedt: violoncello; Andrei Pushkarev, Rihards Zalupe: percussion; Rotislav Krimer: celesta
Riga Chamber Choir "Kamer...", conducted by Maris Sirmais
Two major works by Sofia Gubaidulina comprise this album: "The Lyre of Orpheus" (composed in 2006), for violin, percussion and string orchestra, and "The Canticle of the Sun" (1997, rev. 1998), for violoncello, chamber choir, percussion and celesta. Both pieces were recorded at the Lockenhaus Festival in, respectively, 2006 and 2010.